Vad har vi ätit den här veckan?
Greetings från Helsingborg! Vi är hos min syster och jag sitter as we speak i en stor, hängande gungstol medan barnen badar i poolen. Bra aktivitet såhär halvvägs in i semestern. Veckan började på Åland och gick via Uppsala till Skåne, och i matväg har det varit högt och lågt - och gott. Veckans middagar finns samlade nedan, som vanligt.
I måndags grillade vi. Flap steak till de andra, sticky tofu till mig. En stor laddning asiatisk nudelsallad toppad med cashewnötter som tillbehör.
I tisdags köpte vi hem falafel.
I onsdags åt vi middag på Gorilla, en sjurätters meny med allt från picklade, omogna, picklade persikor och burrata med zucchini och pistagepesto till grillad gemsallad och mannakaka med olivolja och citronglass. Nja, högt och lågt - trevligt ställe men ojämn mat.
I torsdags grillade vi korv med bröd toppad som vanligt med stora mängder sötstark senap, ketchup och rostad lök. Potatissallad med kapris som tillbehör för de som önskade.
I fredags åt vi pizza.
I lördags hade mina syskon gemensamt födelsedagskalas i hos min syster i Laröd och det bjöds på en jättebuffé med allt från ostar och sallader till kallskuret, brietårta och baguetter. Mammas jordgubbstårta till efterrätt.
Idag är det söndag och ikväll ska vi grilla. Flap steak, grönsaker, bulgursallad och yoghurtsås med mynta.
Förnyår 2022
För att undvika eventuella frågetecken gällande förnyår 2022 (och tro mig, diskussionerna går högt och lågt när vi försöker minnas allt från vem som lagade vad och när, varför vi ens startade upp traditionen osv, vilken gång det är i ordningen osv) kommer här en rapport från förnyår 2022.

När och var?
På Åland, hemma och Gustaf och Tove. Fredagen den 22 juli.
Väder?
Soligt med moln. Några regndroppar.
Första förrätten (Charlotta)
Burrata med hallon, rostade korianderfrön och olivolja. Single Mom's Pet Nat i glasen (och musik: Pink, Let's get this party started).
Andra förrätten (Gustaf)
Grillade stenfrukter med burrata, dressad rucola. Longdrink från Åland i glasen.

Första mellanrätten (Calle)
Gnudi med brynt smör, citron och salvia. Pouilly Fuissé från Domaine Cordier.
Andra mellanrätten (Minna, samarbete med första efterrätten, se nedan)
Dumpling till mini-förrätt, ramen med sesamchiliolja till mini-varmrätt och OBS glöm ej episk servering av flyplansmat på bricka inklusive mini-vinflaska och Lufthansaskedar. Musik: All Inclusive med Sannex.
Första efterrätten (Manne)
Vit chokladkaka på äpple med crème fraiche. Musik: se ovan.
Andra efterrätten (Tove)
Tove - drink med limoncelloisbit, toppad med bubbel och med fizzy pop på kanten.
Lottning till förnyår 2023
Första förrätt: Manne
Andra förrätt: Minna
Första mellanrätt: Gustaf
Andra mellanrätt: Tove
Första efterrätt: Charlotta
Andra efterrätt: Calle
Annat att minnas
Fotbollsmatch, Sverige-Portugal (1-0). Vissa stadgeändringar genomfördes till förnyår 2023, bland annat tillåts numera att man byter ordning på rätterna, vi tar bort definitionen amuse och kallar det istället för förrätt, mellanrätt och efterrätt. Gruppbild bör även tas under kvällens gång.
Quesadillas med potatis och svamp
När vi är i Köpenhamn är det inte helt ovanligt att vi äter middag på La Neta på Istedgade innan vi åker hem, dels för att det är nära tåget och dels för att det är ett okomplicerat hak med goda drinkar, bra öl och god och enkel mat. Rustik kanske vi kan kalla den, till och med. Jag äter nästan alltid quesadillas och för någon vecka sedan gjorde vi La Neta-quesadillas på grillen. Varför har vi inte gjort det innan? Blev ju otroligt gott. Istället för att lägga två bröd på varandra steker vi ett med topping och viker över när osten har smält. Fyllde gjorde vi med rester från kylskåpet, och i en quesadilla kan man ju stoppa ner i princip vad som helst. Grym snabbmat, både för lata sommardagar och en gråmulen tisdag i oktober.

Som tillbehör hade vi guacamole, salsa molcajete och en en klick crème fraiche. Och hot sauce, såklart.
Quesadillas med potatis och svamp
2 portioner
4 små tortillaskal
1 paket champinjoner
4 små potatisar
2 dl riven cheddar, kanske lite mer
salt, nymald svartpeppar, chiliflakes
Koka potatis, gärna långt tidigare så att den är helt avsvalnad när du ska göra dina quesadillas. Stek svampen i en het stekpanna så att den får fin yta. Skiva potatisen. Toppa varje tortillaskal med svamp, potatis och ost. Toppa med salt, nymald svartpeppar och eventuellt chiliflakes. Stek i het och torr panna (vi grillade på vårt stekbord som vi har till vår kolgrill) och vik över tortillan när osten smält. Det går snabbt så håll koll!
Vad har vi ätit den här veckan?
Mitt publiceringsverktyg har varit ur funktion hela veckan så i Matrepubliken har det varit semester. Vi har haft en ljuvlig vecka - först i stan, sedan på Åland och slutligen i Uppsala. I stan ekade kylskåpet tomt så vi har unnat oss hämtmat och restaurangbesök. Barnen har ätit hamburgare typ 25 gånger känns det som - och inte de emot. Gustafs grillade i lördags var favoriten.
I måndags köpte vi hem indiskt. Calle och barnen åt butter chicken, jag åt kikärtsgryta i myntasås. Naan, papadoms och pickles till samtliga.
I tisdags gick vi på Texas! Burgare till barnen, vegfajitas till mig och en köttbit till Calle.
I onsdags kom vi till Åland och väl på plats i Mariehamn hade M & M förberett snacks och bubbel.
I torsdags var jag ute och åt med det åländska tjejgänget och vi hamnsde på ÅSS. Jag åt en vegetarisk biff med ölfriterad lök, jalapenomajonnäs och Jack Daniels-glaze.
I fredags var det förnyårsafton. Mitt bidrag var burrata med hallon, rostade korianderfrön och en gräsig olivolja. Pet nat från Wine Mechanics i glasen. De andra bjöd på allt från grillade stenfrukter med dressad rucola, gnudis med brynt smör med salvia och citron, ramen, vit chokladkaka med crème fraiche och avslutningsvis en drink med limoncello och bubbel. Wow, säger jag bara. Kanske bästa förnyår någonsin?
I lördags plockade vi fram Gustafs muurikka och grillade burgare som blev helt vansinnigt goda.
I söndags åkte vi mot Sverige igen och på båten över tog jag och Calle varsin burgare på soldäck. Kidsen åt pasta och biffar innan vi lämnade Åland.
Vad har vi ätit den här veckan?
I fredags firade vi in semestern med en tur på havet. Känns nästan overkligt att ha fyra veckor ledigt, men jag ser så mycket fram emot att bland annat åka till Åland, hänga i Skåne och såklart vara på landet. Veckans middagar andas ledighet - vad vi har ätit finns samlat nedan, som vanligt.
I måndags svängde vi ihop en pastasallad.
I tisdags länsade vi trädgårdslandet och fick ihop en ratatouille. Den skopade vi upp med frasigt bröd och toppade med labneh.
I onsdags grillade vi quesadillas som vi fyllde med stekt svamp, potatis och riven ost. Som tillbehör hade vi guacamole, salsa molcajete och crème fraiche.
I torsdags gjorde vi en slags allt-i-ett-panna med bland annat småtomater, soltorkade tomater, färsk basilika och vegbiffar. Ris som tillbehör.
I fredags åt vi pizza.
I lördags åt vi en glasnudelsallad med grönsaker som vi toppade med torrostade jordnötter och färsk koriander. Tunt skivad entrecôte till köttätarna, sticky tofu till vegetarianerna.

Idag är det söndag och ikväll har vi grillat korv/vegbiffar som vi åt med en stor laddning salad niçoise och surkål. Tiramisù till efterrätt.
Gruyèreostkräm
Vi har grillat en hel del det senaste - som sig bör när det är sommar, antar jag. Jag är inne i en massiv tofuperiod, men för ett tag sedan fick jag för mig att jag skulle prova något nytt och grillade istället portabellosvamp som vi åt med smashad potatis, grönsallad med picklade rädisor och en superlen gruyèreostkräm. Svamp är helt ok att grilla tycker jag, men tofu är godare... haha.

Krämen var väldigt god dock! Calle tyckte den var (citat) "märklig" till köttet (hey, i Allt om Mat har de flankstek till ostkrämen) men jag tyckte den var ljuvlig.
Gruyèreostkräm
6-8 portioner
1 ägg
1 msk vitvinsvinäger
100 g fint riven gruyèreost
1 dl vispgrädde
2,5 dl rapsolja
salt, nymald svartpeppar
Mixa ägg, vinäger och riven ost i en matberedare tills det blir en jämn smet. Koka upp grädden tills det börjar bubbla och och häll grädden i matberedaren. Mixa i oljan lite i taget tills du har en tjock kräm och smaka av med salt och nymald svartpeppar. Går att förbereda, men förvara svalt tills ni ska äta.
Ranchdressing
Jag skulle vilja påstå att jag har stor erfarenhet av ranchdressing, och den på bilden nedan ain't nothing like it, om man säger så. När vi är i USA är det mandatory att jag sätter i mig typ tre flaskor amerikansk ranchdressing under vår vistelse, för det är något av det godaste jag vet i dressingväg. Eller som dip faktiskt, för jag brukar ha den till rå blomkål, gurka och morötter.

Hur som helt - det här är alltså ingen ranchdressing-ranchdressing, men den är väldigt god ändå. Vi åt den till southern fried cauliflower och den svalkade fint till den ganska kryddstarka blomkålen. Recept från Vegomagasinet.
Ranchdressing
4-6 portioner
1,5 dl naturell yoghurt (en fet variant)
0,5 dl majonnäs
0,5 dl mjölk
0,5 tsk torkad chili
0,5 tsk vitlökspulver
0,5 tsk lökpulver
0,5 tsk oregano
salt, nymald svartpeppar
Blanda alla ingredienser och låt stå kallt en stund innan servering.
Vad har vi ätit den här veckan?
En vecka, två pizzadagar. Yup, så galna är vi såhär sista veckan innan semestern. Annars? Två dagar i rad ute med båten (otroligt fint väder trots lite blåsigt!) och en helg med mycket matlagning i uteköket. Ljuvligt.
I måndags köpte vi hem poké bowls från Poh-Keh.

I tisdags gjorde vi den här gamla godingen - risoni med getost och gremolata. Stekta rotselleriskivor till mig och kallskuret till de andra.
I onsdags åkte vi tillbaka till lander och Bibbi gjorde sweet chiligratäng, med kyckling till de andra och svamp och paprika till mig.
I torsdags gjorde vi den här pastan med svamp, färsk timjan och parmesan.
I fredags åt vi pizza.
I lördags åt vi... PIZZA (bianco) med bland annat parmesancrème, tunt skivad potatis, rosmarin och jalapenohonung.
Idag är det söndag och till middag har vi ätit melanzane parmigiana - en slags auberginelasagne toppad med mozzarella och parmesan. En riktigt ostdröm! Grönsallad som tillbehör.
Drinktips - Gin & Tonic med gurka och rosmarin
Det är många lösa boliner på mitt jobb just nu, men med en vecka kvar till semester känner jag att jag i alla fall - i min lilla del av våra stora myndighet - är klar med det jag behöver vara klar med innan jag går på ledighet. Jag har till och med en plan för hösten. Det ni. Just-nu-planen är dock inget annat än att dricka en drink, äta ost, göra en pizza och segla in i helgen som om det inte fanns en morgondag. Helgen på intåg ser fin ut!

Ikväll tror jag Calle bjuder på en Penicilin, men vår sedvanliga go-to-drink när tiden är knapp är GT. Tröttnar aldrig. När jag gör den smaksätter jag med gurka, massor av svartpeppar och en smashad rosmarinkvist. Den tonic jag och Bibbi föredrar är den med smak av gurka, men Calle föredrar naturell alla dagar i veckan. Nepp hörni, drink o'clock. Vi hörs!
GT med smak av gurka och rosmarin
Använd stora isbitar så att drinken håller sig kall tills den är slut. Hyvla några långa gurkbitar och lägg längst med kanten på glaset och strö över nymald svartpeppar. Jag använder mig av 4 cl gin (oftast Beefeater men också Tanqueray, Hendricks och Monkey 47) och fyller upp, smashar rosmarinkvisten och lägger ner den precis innan servering. Dra några varv med pepparkvarnen också.
Vad har vi ätit den här veckan?
Det är två veckor kvar innan vi går på officiell semester men jag tycker att vårt semestermode är ganska aktiverat ändå. Vi skrotar omkring här uppe, rensar i lite rabatter, åker ut en sväng med båten, tar en drink innan maten och tittar på serier på kvällen. Idag har det regnat så vi har bakat sockerkaka och städat, men vädret hämtade upp på eftermiddagen så jag har varit i närstrid med en rosenbuske som rasade ner över mig när jag plockade bort ogräs. Hoppas även ni har lite semestermode aktiverat, vart ni än befinner er! Veckans mat finns nedan.
I måndags gjorde vi en stor grekisk sallad som vi åt med grillade färsbiffar (smaksatta med bland annat vitlök, lök, sambal oelek och paprikapulver), tzatziki och vitlöksbröd.
I tisdags var jag på Familjen med Pernilla och Kim. Jag åt zucchinifritters med bland annat bakad yoghurt och rostade solroskärnor. Galet gott, som alltid.
I onsdags skulle Calle bort så jag och barnen köpte med oss varsin poké bowl och hade picknick i Vasaparken.
I torsdags var vi på sommarfest och det bjöds på allt från pizza och nachos till snittar och en ljuvlig kålsallad.
I fredags åt vi pizza.
I lördags hade vi texmex-fest. Vi grillade paprika och lök på gjutjärnspannan och de andra åt entrecôte och jag refried beans. Som tillbehör hade vi guacamole, tomatillosalsa, creamed corn och riven cheddar.
Idag är det söndag och ikväll har vi ätit Biff Lindström (enligt pappas eminenta recept) med potatis, stekt lök och gräddsås.
Pappardelle med grön sparris och saffran
Det har varit magiska dagar, både i stan och på landet. I torsdags var vi på trädgårdsfest hos några bekanta i Örgryte och vi satt ute precis hela kvällen. Igår kom vi upp hit och vi åt pizza ute, och provade för första gången vår nya Ooni Fyra-pizzaugn. Idag vaknade vi dock till lite kallare väder och det har regnat i natt - trädgårdslandet tackar och tar emot.

Ikväll ska vi ha texmexfest men om ni är sugna på pasta har ni ett fint recept nedan med bland annat grön sparris, saffran och parmesan. Jag använde lite mindre saffran är originalreceptet (som är från Allt om Mat).
Pappardelle med grön sparris och saffran
4 personer
500 färsk pappardelle
500 g grön sparris
2 schalottenlökar
1 vitlöksklyfta
2 msk smör + olja
1 paket saffran (jag använde lite mindre)
2 dl vispgrädde
1 dl vatten
0,5 dl torr vermouth eller vitt vin
1 citron
0,5 tsk salt
2 dl riven parmesanost
0,5 dl hackad persilja
Koka upp rikligt med pastavatten och koka pastan al dente. Skölj sparrisen och bryt av den nedersta delen. Råstek i olja och smör tills de är lagom tuggiga och stek sedan löken och vitlöken tillsammans med sparrisen. Tillsätt saffran och häll på grädde, vatten och vermouth. Sjud såsen i ungefär fem minuter och smaka sedan av såsen med citronzest och eventuellt lite citronsaft, salt och nymald svartpeppar. Blanda pastan med sås och parmesan och rör runt ordentligt i pannan. Späd med pastavatten om det behövs. Strö över persilja precis innan servering.