Sallad med belugalinser
Ett av våra favoritrecept på (relativt) snabba rätter med lite input är att göra sallad med ugnsrostade grönsaker, belugalinser och annat smått och gott som råkar finnas hemma. Perfekt kylskåpsrens!

Är vi extra lata köper vi smaksatt crème fraiche att ha till - den med smak av fetaost och soltorkad tomat är helt klart min favorit.
Sallad med belugalinser
Rosta valfria grönsaker i ugn - jag gillar till exempel att blanda sötpotatis, blomkål och morötter - tills de är knapriga och sådär lagom brända. Koka belugalinser i saltat vatten tills de är mjuka. Lägg allt i en stor skål och blanda ner babyspenat, smulad fetaost, tomater och vad mer du kan tänkas ha hemma. Servera med en kall sås.
Skickat kärleksbrev till Matrepubliken? Frågor om ett recept? Håll ut, snart kommer det ett svar!
Postat av: Alexandra Hellqvist
Påminner om en god sallad vi gör här hemma ibland http://www.koket.se/sallad-med-rostad-sotpotatis-halloumi-och-belugalinser
Svar:
Charlotta Ljungblad
Trackback