Gröna plättar med limesmör

Alltså, ärligt. Det här plättarna - signerade Yotam Ottolenghi, såklart - är helt sjukt goda. Inte bara jomenheltok-goda utan HJÄLPJAGSVIMMARVADGODA-goda. Årets första råd från eder matrepublikan - prova de här. Så snart ni bara kan.
 
 
Hittar du ingen salladslök går det lika bra med purjolök!
 
Gröna plättar med limesmör
2 portioner + matlåda
 
250 g färsk spenat, sköljd
110 g siktat dinkelmjöl
1 msk bakpulver
1 ekologiskt ägg
50 g osaltat smör
0,5 tsk salt
1 tsk mald spiskummin
1,5 dl mjölk
100 g salladslökar, fint skivade
1 grön chili, finhackad
1 äggvita
smör till stekning
 
100 g osaltat smör, mjukt
1 lime, skalet och saften
1 msk färsk, hackad koriander
1 krm chiliflingor
 
Börja med limesmöret. Lägg smöret i en skål och rör runt tills det är mjukt och krämigt. Rör ner resten av ingredienserna och ställ åt sidan. Koka upp vatten i en kastrull, lägg i spenaten och låt den ligga några minuter tills den har mjuknat. Häll av i ett durkslag, låt svalna och krama sedan ur så mycket vatten som möjligt. Hacka spenaten grovt och ställ åt sidan. Vispa mjöl, bakpulver, ägg, smält smör, spiskummin, salt och mjölk i en skål och vispa tills smeten är helt slät. Tillsätt salladslök, chili, spenat och blanda med en gaffel. Vispa äggvitan hård och vänd sedan försiktigt ner i smeten. Hetta upp smör i en stekpanna och stek plättarna (ungefär 0,5 dl smet per plätt) på medelvärme i ungefär två minuter på varje sida tills de fått en gyllenbrun färg. Servera direkt med en stor klick limesmör.

Skickat kärleksbrev till Matrepubliken? Frågor om ett recept? Håll ut, snart kommer det ett svar!
Postat av: Pernilla

yes! de där brukar vi också äta, ibland gör jag bara en enkel limekräm med limeskal och creme fraiche till, det är också supergott!

och förrförra veckan bytte jag ut spenaten mot majs istället, det var pckså toppen. tips!!!!

Svar: Jag dör vad gott det låter med limekräm till!
Charlotta Ljungblad

2016-01-06 @ 20:36:10
URL: http://chibichibimoon.blogg.se
Postat av: Ann-Louise

Ett Otollenghi-recept som jag har missat. Ska prova ASAP!

Svar: GÖRT! Du kommer älska det!
Charlotta Ljungblad

2016-01-06 @ 22:19:30
URL: http://lillamatderiven.blogspot.com
Postat av: Kim

Oooooh! Göttans! Har du något till?

2016-01-08 @ 08:26:59
URL: http://tantrussinsbak.blogspot.com

Kommentera inlägget här:

Namn:
Kom ihåg mig?

Mailadress: (publiceras ej)

URL/bloggadress:

Kommentar:

Trackback
RSS 2.0