Sötpotatisbiffar
Det är en sån dag idag. Regn (och då pratar vi inte lätta, fina regndropar utan MONSUNREGN som vanligtvis huserar i andra delar av världen) som fått mig att fundera över en flytt till närmsta öken. Ridå.

Tycker vi pratar sötpotatisbiffar istället. Tanken är att de här små godbitarna ska doppas i sesamfrön men det glömde jag alldeles av och använde istället ströbröd. Funkar bra det med, såklart, men allra godast blir det nog med sesamfrön! Receptet hittade jag hos Ann-Louise.
Sötpotatisbiffar
2 portioner
1 kg sötpotatis
3 msk kokosmjöl
2 ägg
2 tsk röd chili, finhackad
1 kruka färsk koriander, grovhackad
salt, nymald svartpeppar
ströbröd eller sesamfrön
olja att steka i
Skala och tärna sötpotatisen. Koka i vatten tills bitarna är mjuka. Häll av vattnet och lägg potatisbitarna i en stor skål tillsammans med kokosmjölet, chilin och koriandern. Mosa ordentligt så att du får en slät smet. Smaka av med salt och peppar. Forma biffar och vänd i ströbröd. Stek i rikligt med olja på medelvärme tills biffarna är gyllenbruna.
Skickat kärleksbrev till Matrepubliken? Frågor om ett recept? Håll ut, snart kommer det ett svar!
Postat av: Pernilla
allt blir bättre med sesamfrön! tror jag. kanske inte tiramisu.
men vädret idag alltså, vilket skämt!
Svar:
Charlotta Ljungblad
Trackback