Wienernougat & skurna pepparkakor

1,5 dl strösocker
1 dl ljus sirap
2 tsk malen ingefära
2 tsk malen kanel
2 tsk malda kryddnejlikor
1 tsk bikarbonat
5,5 dl vetemjöl
Skålla mandeln och skala den. Hacka den fint. Rör smöret med socker och sirap. Blanda ner mandel och kryddor. Blanda bikarbonat med mjölet och rör ner det i degen. Ta upp degen på mjölat bakbord och dela den i 2 delar. Rulla ut varje del till rullar som är ca 25 cm. Linda in i plastfolie och lägg i kylskåpet så att de blir riktigt kalla. Sätt ugnen på 175ºC och skär rullarna i tunna skivor. Lägg dem på plåtar med bakplåtspapper. Grädda mitt i ugnen i ungefär 8-10 minuter och låt kakorna svalna på galler innan du hugger in.
Åh, jag är barnsligt förtjust i Wienernougat, ett plus för att det blir MÅNGA, I lajk många!
Åh båda dessa lät sååå himla goda. Gott med mandel i pepparkakorna. Mörk choklad älskar jag så nougaten med mandel och mörk choklad låter som en dröm. Bakade ni ihop innan kalaset eller det kanske ni inte hann. Just julbak tillsammans tycker jag är så himla mysigt.
Kram!
Vilka smarriga godsaker.
Åh, wienernougat = Bornholms- och Köpenhamnsresor! Så himla gott, ja allt med nougat är gott om du frågar oss.
Vi gillar även dom där Ragusa som också köptes på färjorna, funderar lite på om de går att hemmatillverka... Kanske får bli årets julgodis om det blir något.
Kramar