Rödbetor med pepparrot

 
Jag har många laster i livet, och pepparrot är en av dem. Konstigt, kan tyckas, eftersom jag inte äter fisk men pepparrot passar till typ allt. Speciellt på en smörgås, eller som här - på rödbetor. Den här förrätten bjöd Bibbi oss på när vi var på landet sist och den var ljuvlig!
 
Rödbetor med riven pepparrot
OBS receptskiss - improvisaion krävs...
 
rödbetor för 4 portioner (kanske 800 g - 1 kg?)
smör
grädde
riven pepparrot
salt, nymald svartpeppar
 
Koka rödbetorna med skalet på tills de är mjuka (vilket borde ta ungefär 20-30 minuter). Spola i kallt vatten och gnugga av skalet. Skölj av rödbetorna. Skär i bitar och lägg på tallrikarna. Smält smöret, vispa i grädde och tillsätt pepparrot efter smak och tycke (ju mer desto bättre tänker jag...) Häll gräddsmörs-blandningen på rödbetorna, salta och peppra och strö över lite riven pepparrot precis innan servering.

Skickat kärleksbrev till Matrepubliken? Frågor om ett recept? Håll ut, snart kommer det ett svar!
Postat av: Ann-Louise

Åååå! Jag åt en sån jäkla god rätt på Stearin i förra veckan med rödbetor toppat med pepparrot och mängder med kapris till. Så sjukt gott!

2013-05-05 @ 20:44:29
Postat av: Lotta i Två små kök

Läckert! Och vilken fin bild!

Jag älskar pepparrot och hur den sticker i näsan. Mannen gillar det inte så det blir sällan. Men jag skulle ju faktiskt kunna göra det separat så att jag kan vräka på hur mycket jag vill! Kan tänka mig att pepparrot funkar toppen med rödbetor!

2013-05-06 @ 16:05:39
URL: http://www.lottakruse.blogspot.com
Postat av: Moma

Å, pepparrot är ju fasligt gott, både till fisk och rödbetor och i olika röror!

2013-05-06 @ 20:05:08
URL: http://momaskitchen.se
Postat av: sofie mumsfillibaba

Köpte pepparrot i helgen. Så fantastiskt gott! En bra piff till mycket. Så håller den ju länge. Ska bara jaga rätt på lite rödbetor så är saken biff!

2013-05-06 @ 22:12:28
URL: http://www.mumsfillibaba.blogspot.com
Postat av: Sara på Vardag.nu

Då är vi två! I perioder blir jag riktig pepparrotsaddict och överkonsumerar. Då tröttnar jag en liten period tills suget kommer tillbaka. Med söta rödbetor får man ju en perfekt kombo!

Svar: Hahaha. Samma här, det går i perioder! :=)
Charlotta Ljungblad

2013-05-07 @ 09:12:09
URL: http://vardag.nu
Postat av: Hanna

Men vilken perfekt vego-förrätt. Känns lyxig också - me likey! :)

2013-05-08 @ 13:19:15
URL: http://matarkivet.wordpress.com

Kommentera inlägget här:

Namn:
Kom ihåg mig?

Mailadress: (publiceras ej)

URL/bloggadress:

Kommentar:

Trackback
RSS 2.0