Grönkålspaj med valnötter

Jag tycker det låter spännande och gott med pajdeg utan deg även om jag tycker väldigt mycket om paj med pajdeg. Vi har precis ätit grönkålspaj till middag som jag gjorde häromdagen. Gjorde en stor vanlig paj men sedan gjorde jag också 12 små pajer. Det visade sig vara betydligt mer jobb med att fixa degen till alla dessa småpajer än vad jag hade förväntat mig. Tog längre tid men de blev ju fina. SKa ha dem till vårt julbord på julafton. Jag hoppas du får en fin och skön jul på alla sätt både med familjen och med många sköna lata dagar också.
Kram!
Funderat på att göra ett grönkålsinslag på julbordet. Pajdeg är ju rätt mättande när det är buffe och ganska onödigt.
Är inte ett dugg trött på julen. Har knappt trängts i stan, knappt ätit nån julmat så ser fram emot långledighet med nära och kära. En riktigt god jul önskar jag dig och Callen!
Älskar grönkål så kanske borde testa denna :)
Tänk! Great minds think alike! Valnötter låter gott till, lite härligt crunchy. Kan lätt bli för mycket pajbotten, så kanske ska testa en utan-variant nån dag.
God Jul och hälsa mannen!
Kram Malin
Inte testat en sådan här paj, den låter mycket spännande. Däremot har jag gjort en grönkålsgratäng :) God Jul på er, kram!
SUPERGOD blev pajen! Jag kommer defenitivt göra den fler gånger.