Guaca-apple

 
Om du kommer hem till oss på middag är det ganska stor chans att du blir bjuden på något texmex-igt. Sedan Calle köpte Jonas Crambys kokbok har jag, trots att det inte är speciellt många vegetariska recept i kokboken, snöat in på bönröror av alla dess slag. När Calle gör carnitas och flankstek och allt vad det nu heter går jag bananas på svarta bönor, olika chilisorter, sojafärs och bäst av allt - alla tillbehör. Som det här med äpple  i guacamolen, till exempel. Är det jag som är sist på bollen med att upptäcka det här? Åter igen - all heder och ära till Jonas Cramby och hans finfina kokbok.

Skickat kärleksbrev till Matrepubliken? Frågor om ett recept? Håll ut, snart kommer det ett svar!
Postat av: Katarina

Äpple i guacamole har jag aldrig testat, men det blir säkert gott! Ha en fin dag, kram!

Svar: Det är übergott! Gifter sig gott med de andra smakerna. Detsamma till dig, kram!
Charlotta Ljungblad

2013-04-15 @ 11:24:26
URL: http://hovkonditorn.blogspot.com
Postat av: Lotta i Två små kök

Jag bläddrade i den boken i helgen och blev sugen på i princip allt men det blev inget lagat från boken denna gång... Snart så, för mycket gott att missa.

Och så himla roligt att läsa boken också. Låter genialiskt med äpple i. Jag har också missat det så du kan vara lugn :-)

2013-04-15 @ 11:43:25
URL: http://www.lottakruse.blogspot.com
Postat av: Vardagsmat a la Jess

Nej du är inte sist, för det där var helt nytt för mig också. Lät spännande!

2013-04-15 @ 13:53:58
URL: http://vardagsmatalajess.blogg.se
Postat av: Hanna

Du kan vara lugn, jag har inte ens bläddrat i boken... :)

2013-04-15 @ 14:49:49
URL: http://matarkivet.wordpress.com
Postat av: Elin

Vad är det jag ska göra med äpplet och avokadon? Har båda hemma :)

Svar: Tärna äpplet i sådär lagom stora bitar (gärna ett grönt och syrligt äpple) och blanda ner i din favoritguacca. Jag brukar göra med avokado, chili, koriander, lök, vitlök, lime och pyttelite gräddfil. Inte den mest spännande guaccan i kvarteret, men ack så god!
Charlotta Ljungblad

2013-04-15 @ 15:58:47
URL: http://www.ragazze.se
Postat av: Fröken Dill

Jag viftade med boken framför min kille i helgen. trodde att han skulle bli intresserad, men konstigt nog inte. Jag får nog köpa den till mig själv istället. Guacamole är ju alltid toppen, nästa gång ska jag testa med äpple i!

Hälsar fröken Dill

Svar: VA! Köp den säger jag bara. Tom jag som inte äter kött tycker den är finfin! :=)
Charlotta Ljungblad

2013-04-15 @ 16:14:24
URL: http://www.frkdill.blogspot.com
Postat av: Desiree

Den boken har jag också. Tycker mycket om den. Så fina bilder. Men Guacca apple receptet har jag inte provat ännu. Låter dock väldigt gott och spännande. Nu måste jag gå och slå upp boken och hitta receptet.
Just nu provar jag med bönbiffar för första gången.
Kram!

Svar: Bönbiffar, hurra! Hoppas du gillar det!
Charlotta Ljungblad

2013-04-15 @ 19:24:15
URL: http://livingitsweet.blogspot.com
Postat av: sofie mumsfillibaba

Bläddrar ofta i den boken men missat den där guccan. Låter ju supersmarrigt!

Svar: Ja, det är supergott!
Charlotta Ljungblad

2013-04-15 @ 21:57:59
URL: http://www.mumsfillibaba.blogspot.com
Postat av: Amy's piece of cake

Calle är hyvens, älskar mexikanskt! Och att ha äpple i... ooohh vilken bra idé alltså, kan inte bli annat än smarrigt det där :)

Svar: Det blir väldigt gott med syrligt äpple till guaca, helt klart! Prova!
Charlotta Ljungblad

2013-04-15 @ 22:23:25
URL: http://amyspieceofcake.se/
Postat av: Malin´s Diner

Nej då, inte alls sist. För det är jag. Älskar guaca och tex mex, är på väg att inhandla boken, men inte blivit av.

Kram kram

Svar: Gör det, den är verkligen fin! Kram!
Charlotta Ljungblad

2013-04-16 @ 16:33:35
Postat av: Emmy

Jag älskar också boken! Förstår att Calle gillar den. Extra kul när den egna chilin är klart att skördas. Blir det några spännande sorter? Jag har hittat en kvinna på Öland som har värsta chiliodlingen som hon tänker visa upp för allmänheten framåt sommaren. Gissa om jag ska dit?! Ska lura till mig ett par kul plantor. Hittills i år går det trögt för mina nya chiliplantor. Kan de få åka på kollo hos Calle och växa till sig ;-)

Svar: Oooh, DIT borde vi ju åka i sommar, jag och Callen! Vilken dröm! :=)
Charlotta Ljungblad

2013-04-16 @ 21:26:43
URL: http://remsansbistro.sr
Postat av: Anonym

Och grattis till den nya lägenheten! Kram och ses på fredag!

Svar: TACK!!!!
Charlotta Ljungblad

2013-04-16 @ 21:28:25

Kommentera inlägget här:

Namn:
Kom ihåg mig?

Mailadress: (publiceras ej)

URL/bloggadress:

Kommentar:

Trackback
RSS 2.0