Great Northern

The Great Northern och Snoqualmie Falls.
 
Vi har kommit till Seattle som är det sista stoppet på vår roadtrip. Innan vi lämnade bilen åkte vi till den lilla staden Snoqualmie utanför Seattle för att kolla in Snoqualmie Falls. Vackert, inte sant? Har ni sett Twin Peaks känner ni nog igen både vattenfallet och hotellet bakom. Eller?

Skickat kärleksbrev till Matrepubliken? Frågor om ett recept? Håll ut, snart kommer det ett svar!
Postat av: Desiree

Wow, ser otroligt vackert och maffigt ut! Jag har sett Twin Peaks men det var ju ett tag sedan så jag minns inte så noga. Vilka imponerande fall och vilka vackra omgivningar.
Ha ett härligt avslut i Seattle.
Kram!

Svar: Tack, det har vi verkligen haft! Även Seattle är en riktigt cool stad. Idag har vi spenderat nästan hela dagen på Music Experiment Project som är en überstort interaktivt museum som hyllar alla musiker från just Seattleområdet (Nirvana, Jimmi Hendrix osv). SÅ COOLT!

2012-07-29 @ 22:20:07
URL: http://sweethomesweden.blogspot.com
Postat av: Katarina

Ja, väldigt vackert!

Svar: Det är det verkligen! :=)

2012-07-30 @ 03:28:24
Postat av: Victoria

Vad vackert!

Svar: Visst är det? Oregon är helt klart en av de vackraste stater jag någonsin varit i! Så coolt med all skiftande natur, alla trevliga människor och coola städer. Vill tillbaka snarast :=)

2012-07-30 @ 11:05:57
URL: http://victoriabrikho.se
Postat av: Oregon-Anne

Hej, det här är Oregon-Anne, vi hade liten mailkontakt forut betraffande Oregontips. Ledsen jag bara "forsvann" efter de forsta mailen, har varit en intensiv tid for oss har och knappt haft huvudet ovanfor vattenytan... Hur som helst, underbart lasa om er resa och att hora hur nojda ni ar och att just Oregon blivit sa lyckat. Det varmer i mitt hjarta da ju Oregon kanns som mitt nya hem nufortiden och fatt en stor del av mitt hjarta efter de 5.5 aren vi bott i Portlandomradet nu. Sa kul hora ni ar sa nojda. Oregon ar ju ingen sjalvklar turistmetropol direkt, svenskar kanner knappt till delstaten. Men ack vad underskattad. Ni verkar ha haft en fantastisk resa overlag, harligt!

Svar: Hej Anne!
Ingen fara, hoppas allt är bättre nu!

Vi är nog ganska överens om att Oregon har varit höjdpunkten på hela resan! Både jag och Calle blev alldeles kära i McMinnville, för att inte tala om Portland. Underbara stad! Har stora planer på att återvända snart igen, förhoppningsvis då för en längre tid. Vinprovningen i Willamette var helt otrolig dessutom, och även om Napa/Sonoma var trevligt var det liksom inte i närheten av Willamette. Underbara stat!

2012-07-30 @ 22:12:44
Postat av: Hanna

Efter 17 dagar i sommarstugan i Skåne med knapp (läs: i princip obefintlig) tillgång till internet har jag nu läst ikapp om er häftiga resa. Jag är såååå redo for NYC om 2 veckor. Och grattis i efterskott till giftermålet! Kramar

Svar: Vad härligt att du åker till NYC snart! Det kommer vara varmt...! Vi har haft runt 90F hela vistelsen i NYC, och inte blir det kallare på natten. Hu. Hoppas du har haft det riktigt fint i Skåne!

2012-07-31 @ 00:46:28
URL: http://Matarkivet.wordpress.com

Kommentera inlägget här:

Namn:
Kom ihåg mig?

Mailadress: (publiceras ej)

URL/bloggadress:

Kommentar:

Trackback
RSS 2.0