sparris med grapefruktsås.



det här lagade callemamman till oss på mors dag förra året, och när vi var på calleföräldrarnas lanställe för någon månad sedan återupptäckte vi receptet. hurra! lyckan är total!

2 portioner

1 knippa grön sparris
1 blodgrapefrukt
2 äggulor
0,5 dl vispgrädde
salt & nymald svartpeppar
persilja

bryt bort den träiga biten på sparrisen, koka sedan i 10-12 minuter. tvätta av grapefrukten och riv skalet och pressa ur saften. blanda med äggulor i en skål som tål vattenbad. låt såsen sjuda i vattenbadet under vispning tills den tjockar. vispa till sist grädden och vänd ner i såsen. häll såsen över sparrisen och strö över salt, nymald svartpeppar och persilja.

ps. tack, charlottapappan, för min nya, fina, silvriga, lilla, söta, välbehövliga (nåja) HP elite book (-dator)! tack, tack, tack, tack! ds.


Jag svarar på alla kommentarer, antingen här i kommentarsfältet eller via mail.
Postat av: E.

Åhh så gott! Jag älskar sparris!

2010-06-16 @ 15:51:31
URL: http://mimmiehund.blogg.se/
Postat av: Fridas kök

Det där med grapefrukten låter ju väldigt spännande! Och gott. :-)

2010-06-16 @ 15:58:56
URL: http://fridaskok.wordpress.com
Postat av: Nina

Mums mums mums! Låter värt att testas! Älskar sparris. Och citrus i mat. Mums!

2010-06-16 @ 22:17:00
URL: http://laktosfritt.wordpress.com
Postat av: Anki och Håkan

Så spännande sås, det passsar nog våra smaklökar alldeles förträffligt! Tar nog och snor receptet och provar det...

2010-06-16 @ 22:30:28
URL: http://martenssonskok.blogspot.com/

Kommentera inlägget här:

Namn:
Kom ihåg mig?

Mailadress: (publiceras ej)

URL/bloggadress:

Kommentar:

Trackback
RSS 2.0